ادامه ی مطلب را ببینید.Airbus Beluga


عجیب ترین ایر باسی که تاکنون دیده اید !

 

 


 لطفا تا باز شدن کامل عکسها شکیبا باشید
در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Show Picture را انتخاب کنید

 

 

 

تصاویر زیر از هواپیمای ابَر ترابری شرکت هواپیما سازی "ایرباس "  موسوم به «نهنگ بلوگا» که مدل تغییر یافته A300-600 است و برای حمل و نقل قطعات بزرگ هواپیما بین کارگاه‌های مختلف ایرباس بکار می‌رود.

قطعات این هواپیما  همانند دیگر هواپیماهای مدل ایرباس در کشورهای مختلف اروپایی ساخته می شود اما در نهایت تنها در دو شهر هامبورگ آلمان و تولوز فرانسه مونتاژ می شود . این هواپیما در واقع ساخت چهار کشور اروپایی آلمان ، بریتانیا ، فرانسه و اسپانیا است . بال ها و چرخ دنده هواپیمای نهنگ بلوگا در بریتانیا ، دم هواپیما و درهای آن در اسپانیا ، بدنه آن در آلمان و دماغه و اجزای داخلی آن در فرانسه ساخته می شود.

قطعات هواپیمای ایرباس تا میانه های دهه 1990 بیشتر از طریق زمینی جابجا و منتقل می شد اما به واسطه بزرگتر شدن بدنه و حجم قطعات هواپیما ، نیاز به انتقال هوایی و ساختن هواپیمایی برای انتقال قطعات بزرگ و حجیم هواپیمای ایرباس برای مونتاژ در فرانسه بیش از پیش احساس می شد . پیش از دهه 1990  کمپانی ایرباس برای انتقال هوایی قطعات حجیم خود مثل بال ها و... از هواپیمای " سوپر گوپی " استفاده می کرد ، اما در سال 1996 برای نخستین بار با طراحی و ساخت هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت.

تاکنون 5 فروند از هواپیمای بلوگا ساخته شده است که ایرباس پنجمین فروند را به ‏عنوان هواپیمای پشتیبان و نیز برای جابجا کردن بارهای سفارشی از خارج کمپانی در ‏نظر گرفته است . 

بلوگا توانایی حمل بارهایی به حجم 1500 مترمکعب و وزن 42 تن را تا برد 900 ناتیکال مایل دارد که با سبکتر شدن ‏بار این مسافت نیز افزایش می یابد . برای مثال بار 40 تنی تا 1500 ناتیکال مایل و بار ‏26 تنی تا 2500 ناتیکال مایل .‏ بخش بار دارای ارتفاع و پهنایی برابر با 7 متر بوده و طول قابل استفاده ای تا نزدیک به ‏38 متر است بطوریکه این هواپیما با داشتن محفظه باری با این ابعاد توانایی حمل 2 ‏هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.‏

به دلیل قرار گرفتن عرشه اصلی بار در ارتفاع 5.5 متری ، بلوگا به تجهیزات ویژه ‏فرودگاهی جهت بارگیری و تخلیه بار نیاز دارد که این امر با طراحی پلتفورم 100 تنی ‏بارگیری و تخلیه حل شده است . بلوگا دارای دو موتور توربوفن جنرال الکتریک ‏CF6-80C2A8‎‏ بوده که سرعت پیمایشی ‏برابر 0.7 ماخ رادر حداکثر ارتفاع 35000 پا امکان پذیر می سازد .

 

 

 

 

Airbus Beluga

Airbus Beluga

Airbus Beluga

Airbus Beluga

Airbus Beluga

Airbus Beluga

Airbus Beluga